Dekoracja ścian w mieszkaniu wczoraj i dziś, czyli jak zmieniły się trendy na wyposażenie wnętrz.

Posted on 07/03/2019 7:40am

Dekoracja ścian, tak w prywatnym mieszkaniu, jak też w lokalach użytkowych, stała się istotnym elementem wykańczania wnętrz. O ile kiedyś ową dekorację stanowić mogły co najwyżej marnej jakości tapety papierowe z wyświechtanym motywem, przeważnie kwiatowym, o tyle teraz okładziny ścienne mają bardzo różne kolory.
przykładowa fototapeta
Author: r. nial bradshaw
Source: http://www.flickr.com
Do wykończenia ścian stosuje się zarówno przeróżne barwy farb, przez dekoracje strukturalne, a na drewnianych czy szklanych okładzinach skończywszy. Dzięki tej wielkiej różnorodności można uzyskać oryginalne efekty, stające się wizytówką każdego wnętrza i podkreślające charakter właściciela. Pod koniec ubiegłego wieku hitem były pstrokate fototapety z nadrukowanym motywem krajobrazu , najczęściej błękitnego morza i wiecznie zielonych palm. Jako że była to dekoracja nie dość, że marnej jakości, ale dodatkowo mocno kiczowata, to dosyć szybko zniknęły one z pokojów na parę dekad, ustępując miejsca sterylnie białym powierzchniom ścian. Jednak w ciągu ostatnich lat fototapety powracają triumfalnie, zajmując zaszczytne miejsce w roli dekoracji nie tylko jednej ze ścian salonu, ale znajdując zastosowanie także jako wykończenie ścian w kuchniach czy łazienkach.

tapeta do pokoju dla dziecka
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
Współczesne fototapety są drukowane na różnych podłożach zatem w zależności od typu podkładu mogą być stosowane nie tylko w suchych pomieszczeniach, takich jak pokój, lecz z powodzeniem daje się je położyć także w pomieszczeniu o większej wilgotności lub narażonych na zabrudzenia, przykładowo w kuchni. W takim miejscu nie kładzie się papierowej fototapety, ale na podkładzie z winylu albo włókna. Ponieważ ograniczeniem do zrobienia konkretnego nadruku na fototapecie pozostaje dziś tylko wyobraźnia twórców, to i efekty działania owej wyobraźni bywają powalające.

Właściwie dobrane motywy fototapety mogą zmienić wnętrze w sposób całkowicie zaskakujący i z niepozornego pokoju uczynić centrum mieszkania, rozświetlając całość. Koszt zakupu fototapety nie jest bardzo duży, więc planując remont, można przemyśleć zakup takiej dekoracji ściennej, żeby zmienić dane wnętrze, dodając mu zupełnie nowego charakteru.Tags: salon, dekoracje, wykończenia