Inteligentny dom, czy raczej niepotrzebny gadżet? Co trzeba wiedzieć o inteligentnych systemach sterowania

Posted on 06/06/2020 8:20am

Jeszcze nie tak dawno temu inteligentne systemy sterowania mogliśmy zobaczyć wyłącznie na filmach science-fiction. Możliwość włączenia światła w dowolnym pomieszczeniu czy ustawienie centralnego ogrzewania w naszym domu praktycznie z każdego miejsca na świecie zdawała się futurystyczna. Za sprawą nowoczesnej technologii już obecnie mamy do dyspozycji takie rozwiązania. A jakie konkretnie?

nowoczesny dom
Author: Jeremy Levine
Source: http://www.flickr.com
Za pomocą technologii GSM i internetu mamy dużo możliwości. Sterowanie światłem, albo szerzej inteligentne sterowanie domem nie jest już tylko domeną filmów science-fiction. Na rynku znaleźć możemy wiele gotowych rozwiązań oferujących np. sterowanie domem czy sterowanie (poznaj systemy sterowania mercor) światłem. Skupmy się na początku na tym drugim.Dzięki zintegrowaniu obwodów świetlnych mamy możliwość włączać i wyłączać światło w pomieszczeniach za pomocą centralnego lub zdalnego sterowania, możemy też zaprogramować system tak, aby symulować obecność w domu gdy my będziemy na przykład na wakacjach. W ten sposób można odstraszyć złodziei i uniknąć prawdopodobnej kradzieży. Jak widać sterowanie światłem poza oczywistą funkcjonalnością jest też bardzo dobrym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tutaj poznasz ofertę na sterowanie światłem i nie tylko.

O wiele bardziej zaawansowanym systemem jest inteligentne sterowanie domem. Taki system daje nam możliwość znacznie kontrolować. Dla przykładu można swobodnie regulować ogrzewaniem albo klimatyzacją. W zestawieniu z odpowiednimi czujnikami ruchu można zauważalnie zmniejszyć koszty ogrzewania, bo w przypadku braku ruchu system może obniżyć temperaturę w domu o kilka stopni. Funkcji, które może pełnić inteligentne sterowanie domem może być dużo więcej.

oświetlenie
Author: Christine Warner Hawks
Source: http://www.flickr.com
Sterowane rolety mogą otwierać się lub zamykać w zależności od nasłonecznienia w ten sposób, by obniżyć koszty – maksymalnie wykorzystać słońce, by dogrzać pomieszczenia w zimie, albo całkiem odwrotnie, zminimalizować koszty klimatyzacji w lecie, by nie dogrzewać domu niepotrzebnie. Czujniki otwierania okien mogą być tutaj tak samo pomocne – zablokują ogrzewanie jeśli zostawimy otwarte okno, a w dodatku można je zintegrować z systemem alarmowym. Możliwości, jakie oferuje nam inteligentne sterowanie domem mogą się wydawać nieograniczone.

Jeżeli mamy w planach budowę domu, to warto rozważyć zainstalowanie systemu, jaki umożliwi nam inteligentne sterowanie domem albo chociaż sterowanie światłem. Aby sprawdzić, jakie korzyści może on zaoferować wystarczy jedynie sprawdzić w sieci. Szybko przekonamy się, iż jest to rozwiązanie jakie przyniesie nam spore oszczędności i komfort i wygodę.

Tags: temperatura, technologia, system