Jak dobrać oświetlenie, by nie zamęczało naszych oczu? Jakiego typu zasady należy przestrzegać?

Posted on 26/10/2019 7:23pm

Żeby chronić oczy przed przemęczeniem oraz wadami wzorku, miejsce pracy musi być najlepiej oświetlone. Jak jednak wybrać tego rodzaju oświetlenie, które będzie najbardziej przyjemne w czasie czytania, korzystania z komputera lub oglądania telewizji?


Co interesujące, naszym oczom nie będzie szkodzić jedynie zbyt słabe oświetlenie, ponieważ niebezpieczne jest również nadmierne oświetlenie. Powinno być ono dopasowane do funkcji, jaką ma spełniać. By jak najlepiej wybierać oświetlenie do salonu oraz powierzchni dwudziestu metrów kwadratowych, potrzebne jest 300, a nawet 400 W. Dosyć nowoczesnym rozwiązaniem jest podpięcie żyrandola do regulatora natężenia światła, który umożliwia przygasić albo rozświetlić blask żarówek (oferta na lampy wiszące kuchenne). Tak to działa w każdym miejscu, nie jest ważne czy mówimy o lampach do salonu czy są to lampy wiszące kuchenne.
żyrandol
Author: Dimitry B.
Source: http://www.flickr.com

W pomieszczeniu, w jakim pracujemy, światło powinno być rozproszone, żeby nie odbijało się od przedmiotów, na jakie bezpośrednio zwracamy uwagę. Najbardziej korzystnie zainstalować oświetlenie mieszane, co oznacza, że zawieszamy światło górne przy suficie i miejscowe nad biurkiem.

Zwłaszcza jest to ważne w pokoju, więc zawsze należy pomyśleć jakie lampy sufitowe dla dzieci będą najlepiej dobrane ( sufitowe dla dzieci). Jak czytamy to powinniśmy skorzystać z dodatkowej lampy, aby nie męczyć oczu. Lampę powinniśmy ustawić z boku i trochę z tyłu. Głowę trzymamy w odległości 30-40 centymetrów od książki. Światło lampy nie powinno świecić bezpośrednio w oczy. Dobranie właściwego oświetlenie jest też bardzo ważne podczas pracy przy komputerze.


Blat stołu komputerowego powinien być oświetlony modelem lampy z nieprzezroczystym abażurem. Światło pada w tej sytuacji do góry oraz na blat, lecz nie będzie raził w oczy i nie odbija się od klawiatury. W innej sytuacji możemy doświadczyć bardzo mocnego zmęczenia oczu. Tak więc, jak w pracy nasz pracodawca zainstalował jedynie świetlówki, powinniśmy ratować oczy przed ich działaniem. Najbardziej korzystnie więc postawić na biurku dodatkową lampę ze zwyczajną żarówką, by trochę “złamać” ostre światło jarzeniówek. Jak więc widzimy, czy to w mieszkaniu czy w pracy zawsze powinniśmy pamiętać o najlepszym oświetleniu. Pamiętajmy również o najnowszych pomysłach, jak lampa podłogowa ze ściemniaczem - oferta na lampy podłogowe ze ściemniaczem.

Tags: światło, żarówka, żyrandol