Jak wybrać oświetlenie?

Posted on 04/03/2020 8:21am

Wytwórcy licznych produktów sprawili, że przywykliśmy do tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu wypada wymienić naszą garderobę, buty czy szaliki. Poza tym postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie przychodzą i odchodzą kolejne trendy w dekoracji wnętrz, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku garderoby czy butów. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak telewizor? Jak trafnie dobrać oświetlenie do domu?
Podstawowe zasady wyboru oświetlenia do różnych pomieszczeńObojętnie, czy zamierzamy kupić lampy sufitowe do garderoby, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju musimy pamiętać, że oświetlenie ma zagwarantować zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak i nadać mu oczekiwany nastrój. Znaczy to między innymi, że widowiskowe rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampkę na stoliku bądź kinkiety, aby precyzyjnie rozświetlić także rogi pokoju i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie przypominając już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, klejenie modeli, naprawa małych elementów etc.), kiedy wymagamy mocniejszego światła. Natomiast, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego projekcie uwzględniono nastrojowe lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (sprzątanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także zalecane. Kolejną ważną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno oferować możliwość wkręcenia żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkowicie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy kupować lampy stojące, lampy wiszące i inne w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeśli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały wspaniale.

Jeżeli jesteś zdania, że ten artykuł posiada niesamowicie interesujące informacje, to kliknij na pełen tekst (https://ekodren.pl/woda-deszczowa/zbiorniki-podziemne), który też Cię wciągnie bez reszty.

Natomiast w minimalistycznym wystroju lepiej prawdopodobnie będą wyglądały lampy nowoczesne (Apdmarket.pl), chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie boimy się kontrowersji.
Lampy klasyczne i nowoczesne
Czy wybierając lampy do mieszkania warto zatem trzymać się trendów?Odpowiedź na tak zadane pytanie jest raczej trudna, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Gdy pieniądze nie stanowią przeszkody, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła powrót do bardziej stonowanych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Dobrze jednak przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe czy żyrandole w takich kolorach mogą być oryginalnym i modnym elementem kolorystycznym do pomieszczenia urządzonego w barwach zimnych, jak błękit lub srebro. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi powinno być w takim samym stopniu co od zasobności naszego portfela warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niskim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, dobrze też wybrać oświetlenie umożliwiające regulowanie kierunku padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” aż prosi się o przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i plafon w krótszej części umieszczona przykładowo nad stołem. Efektywnie umieszczone lampy w kryształowej oprawie jeszcze w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po większej przestrzeni, oświetlając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.


Oświetlenie wnętrza a współczesna technika
Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, także i tutaj widać widoczne modyfikacje. Wiąże się to przede wszystkim z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które zapewniają zdecydowanie większą oszczędność energii i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące (Apdmarket.pl) lub lampy sufitowe są jeszcze mocniej stopione z resztą wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj można znaleźć w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne (zobacz żyrandole klasyczne) żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie. Generalna reguła jest natomiast taka, że aktualnie oświetlenie na długi czas oferują nam tylko lampy znanych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.

Tags: lampy, sypialnia, kryształ, styl, lustra, żarówki, lampy wiszące, żyrandole, lampy podłogowe, lampki nocne, lampy kryształowe

Author: ...