O plusach oraz słabych punktach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać wygodnie i nie zwariować

Posted on 23/05/2020 7:22am

Gdy marzenie o własnym domku parterowym wreszcie się spełni, wtedy nadchodzi czas na postawienie nowych priorytetów. Podczas panie sadzą bratki i sieją koper, mężowie zastanawiają się, co dodatkowo można byłoby udoskonalić. Funkcjonalność bywa najważniejszym aspektem, ponieważ w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i kwestii bezpieczeństwa pominąć nie sposób. Z tego powodu tzw. inteligentny dom staje się następnym marzeniem, zwłaszcza panów.


Dom jednorodzinny
Author: Blachy Pruszyński
Source: Blachy Pruszyński
Układ czujników rozlokowanych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej - tak pobieżnie można byłoby przedstawić sedno funkcjonowania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej domownicy nie muszą pamiętać o zapalaniu lamp przed wejściem albo na tarasie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura za oknem zbliża się do zera. Dla niektórych gospodarzy najistotniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Więcej informacji: projekt inteligentnego domu

Niewielkie kamery umieszczane przy wejściu odstraszają potencjalnych złodziei. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych prozaicznych czynności, co także przyczynia się do zminimalizowania np. rachunków za prąd - każdy przecież pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, lecz nie każdy w czasie porannej krzątaniny je zgasi. Inteligentny dom, a właściwie jego instalacja, może działać tylko dzięki energii elektrycznej.

A pamiętajmy, że każda przerwa w dostawie, spowodowana przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. burze z silnym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne lub elektroniczne nie będą sprawne. Dlatego jeśli ktoś zamierza nabyć albo wznieść nowy dom, ten obowiązkowo musi wziąć pod uwagę odnotowany wyżej fakt. W przeciwnym razie można się mocno rozczarować.


Wnętrze domu
Author: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Source: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną kwestią do przemyślenia staje się przedyskutowanie wspólnie z członkami rodziny tematu prywatności. Dom to w końcu miejsce, gdzie intymność powinna być szczególnie szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak powiedzieć, Wielkiego Brata, to jednakże nie każdy życzy sobie, żeby każdy jego krokgest był nagrywany. Czujki i kamerki zamontowane w każdym pokoju będą najprawdopodobniej denerwowały niektórych lokatorów, szczególnie osoby w podeszłym wieku. A musimy również liczyć się z ewentualnymi usterkami, których naprawa wymaga ściągnięcia fachowców. Tak czy owak, inteligentny budynek będzie doskonałym lokum dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie boją nowatorskich zmian.

Tags: kamery, instalacje, funkcjonalność