Stosowanie rozmaitych typów szkła

Posted on 24/11/2018 7:25am

Szkło znane jest ludzkości od bardzo dawnych czasów. Po wymyśleniu zostało ono docenione przede wszystkim za przejrzystość, dzięki czemu można było je wykorzystać w roli szyb okiennych. Aktualnie oprócz wspomnianych okien szkło ma ogromną liczbę innych zastosowań. Spotyka się je praktycznie na każdym kroku, szczególnie w ostatnim czasie. Innowacyjne budownictwo nierzadko bowiem przewiduje wykorzystanie szkła jako materiału konstrukcyjnego czy dekoracyjnego w obiektach.
szklany budynek
Author: Diego Cupolo
Source: http://www.flickr.com
Poza tym większa część ludzi stosuje właściwości szkła w powszechnych lustrach. Wiele osób zdaje sobie sprawę chociażby z tego, że powieszenie lustra w małym pomieszczeniu pozwala na jego optyczne powiększenie. Generalnie sposób produkcji szkła nie uległ dużym zmianom przez wieki. Oczywiście cały proces produkcyjny został zmechanizowany, jednak składniki pozostały takie same. Podobnie jak kiedyś wygląda również hartowanie szkła, choć obecnie osiąga się większe różnice temperatur, a co z tym związane bardziej wytrzymały produkt końcowy.Mocne szkło hartowane

Wymieniony już proces hartowania szkła na dzień dzisiejszy ma duże zastosowanie. Tafle ze szkła preparowane tą metodą są bowiem niezwykle wytrzymałe, a także odporne na spore obciążenia. Tego rodzaju szkło wykorzystuje się na przykład do budowy zewnętrznych ścian dzisiejszych wieżowców. Poza tym niejednokrotnie spotykane są przeszklone windy na przykład w centrach handlowych. Szkło tam wykorzystywane także jest hartowane, w ten sposób może bowiem przyjąć na siebie duże obciążenie.

Szklane drzwi
Author: Jordi Cucurull
Source: http://www.flickr.com
Szklane elementy dekoracyjne

Wielu ludzi wybiera szkło jako najważniejszy materiał dekoracyjny we własnych domach. Faktycznie ze szkła produkuje się bardzo wiele różnorodnych ozdób. Przykładem są przykładowo obrazy malowane na szkle, które prezentują się bardzo efektownie. Poza tym często w domach spotyka się szklane bibeloty takie jak rozmaite pudełka, kule i inne. Interesującym pomysłem jest także grawerowanie szkła.

Dzięki tej technice można obecnie otrzymać w zasadzie każdy wzór czy napis na szklanej powierzchni. Tą metodą tworzy się dekoracje do mieszkania, ale również rozmaite przedmioty pamiątkowe. Niekiedy z wykorzystaniem takiego grawerowania powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Tags: szkło, ozdoby, budownictwo